Nijer Vizesi

Nijer Vizesi Nasıl Alınır?

Nijer’e giriş yapabilmeniz için vize almanız gerekecektir.

Nijer’e giriş yapmak için CEDEAO’ya üye olan ülkelerin vatandaşları ve Nijer ile vize muafiyeti anlaşması olan ülkelerin vatandaşları hariç herkes için Nijer vizesi zorunludur. 24 ağustos 2013 tarihinden itibaren, Nijer ile Türkiye arasında diplomatik pasaport halimi (her iki ülkenin) vatandaşları için Vize muafiyeti anlaşması bulunmaktadır.

Nijer vizesi müracaatında bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları pasaport hamillerinin tamamı, Bordo çipli ( normal ) Yeşil ( hususi ) Gri ( hizmet ) vizeye tabidir . Siyah ( diplomatik ) pasaport sahipleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Nijer vizesi müracaatlarında pasaport sürenizin ,vize bitim tarihinden itibaren en az 6 geçerliliği olması zorunludur.

Nijer vizesi müracaatları sadece Nijer Ankara Büyükelçiliği‘nden yapılabilmektedir. Ankara Büyükelçiliği haricindeki Nijer Fahri Konsoloslukları sadece Nijer vatandaşlarının Türkiye ‘de yaşadığı problemlere yardımcı olabilmektedir, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için seyahat belgesi ve vize verme yetkisine sahip değildir. 

Nijer Ankara Büyükelçiliği vize müracaatlarını Turistik ve ticari kategorilerde kabul etmektedir. Gerek turistik ve gerekse ticari vizeye başvuru yapacak olan pasaport sahiplerinin hazırlaması gereken evrakların yanında Nijer vize başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.

Nijer Ankara Büyükelçiliği Dosya Teslimi ( Başvuru kabul günleri ) Her Pazartesi,Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 09.30 /12.00 arasındadır. Vize teslim  ( Pasaport teslim ) günleri Her Pazartesi,Çarşamba,Perşembe ve Cuma günleri saat 15.00 / 16.30 arasındadır. 

Nijer‘de kesinlikle kapı vizesi uygulaması bulunmaz. Nijer’e seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ankara Nijer Büyükelçiliği’nden vize almaları zorunludur. Nijer vize başvuruları, yetkili seyahat acenteleri tarafından başvuru yapmaya, vize ücreti ödemeye sonuçlanan pasaportları teslim almaya yetkilidirler.

Nijer vizesi müracaatı, Nijer vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekir. Nijer vizesi fotoğraf ölçüsü Normal Biyometrik arka fonu beyaz olan toplam 2 adet fotoğraf ile gerçekleşebilmektedir. 

Nijer vizesi ücreti; Turistik ve ticari vize kategorilerinin tamamında aynı ücret ödemesi € olarak ve nakit yapılabilmektedir. Nijer Büyükelçiliği vize işlemlerinde acil vize uygulaması bulunmamaktadır. Nijer vizesi müracaatında bulunacak olan tüm pasaport hamillerinin seyahatlerine en az 5 gün kala vize müracaatlarını gerçekleştirmeleri önemle tavsiye edilir.

Nijer Ankara Büyükelçiliği resmi bayramlar haricinde hafta içi her gün çalışmakta ve vize başvuru alımı ve dağıtımı yapmaktadır. Nijer’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nijer resmi bayramlarını da göz önünde bulundurarak müracaatlarına seyahatlerine en az 7 gün kala yapmaları önemle tavsiye edilmektedir.